Vize Türleri
Pasaport alım süreci ve pasaport türlerei
Pasaport Türleri
Vize Rejim Tablosu
Vize İşlemleri

Vize Türleri

Her bir birey için, yurt dışına yapacağı seyahat amacına göre verilecek vize türü farklıdır. Vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınız net olarak belirlenmeli ve seyahatiniz esnasında sorun yaşamamanız için doğru vize almanız gerekmektedir.

VİZE TÜRLERİ VE AÇIKLAMALAR

- Kısa süreli Turistik vize. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir.

- Kısa süreli Ticari vize. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Yurt dışında bulunan bir firma ile görüşme, toplantı veya anlaşma yapmak için gitmek isteyen kişilere, yaptığı iş ile ilgili bir fuarı ziyaret etmek isteyen kişilere veya fabrika ziyareti, ürün görmek için yapılacak seyahatler için verilir.

- Kısa süreli aile, arkadaş veya akraba ziyareti için Turistik Ziyaret vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Ziyaret edeceğiniz kişinin göndereceği davetiyeyi ve kişiden istenen diğer belgeleri vize başvuru dosyanıza mutlaka koymalısınız.

- Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşı yakınları için ziyaret vizesi. Bu vize için özel evraklar istenmektedir. Seyahat amacına göre özel davetiye, dilekçe ve noter tasdikli tercüme edilmiş belgeler de gerekebilmektedir. Aile üyeleri ; eş, 21 yaş altındaki bakmakla yükümlü olunan çocuklar, bakmakla yükümlü olunan anne veya baba olarak tanımlanmıştır. Bu vize türüne başvuran kişiler başvurulan ülkeye ve duruma göre Schengen vizesi ücretini ödemezler fakat konsolosluk aracı kurumu hizmet bedeli ödenmek zorundadır.

- Kültürel, Bilimsel, Araştırma, Seminer, Kongre, Konferans, Konser veya Spor Etkinliklerine katılmak için alınan kısa süreli seyahat vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir.

- Tansit Vize. Seyahat sırasında sadece transit geçilecek bir ülke varsa ve transit vize isteniyorsa alınmalıdır. Seyahat tarihinizden minimum otuz veya kırk beş gün önce bilet aldığınız hava yollarını arayarak transit seyahat edilecek ülkenin vize isteyip istemediğini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

- Kısa Süreli Eğitim Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Okullar veya üniversiteler tarafından organize edilen seyahatler, kısa süreli bir dil kursuna katılmak üzere yapılan seyahatler için verilir.

- Denizci, Gemi Adamı veya Gemi Personeli Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Personelin çalıştığı gemi, tekne veya yat varsa istenecek özel belgelerle alacağı vizedir.

- Tır Şoförleri Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Ülkeler arası yolcu veya ticari mal taşıyan uzun yol şoförleri için verilen vizedir. Başvuru esnasında özel belgeler istenir.

- Geri Dönüş Vizesi. Yaşadığı ülke tarafından verilmiş kimlik, oturum kartı sahibi, kartını kaybeden, kartı çalınan veya kartlarının süresi dolan kişilere verilen vizedir. Başvuru esnasında bu tür vizeyi almak zorunda olduğunu ispatlar tüm belgeler sunulmak zorundadır.

- Erken Emeklilik Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Bu vizeyi almak isteyen kişiler emekli olduğu ülkenin herhangi bir bankasından SVB ödeneği aldığını gösterir belgeleri sunmak zorundadır.

- Sağlık, Tedavi veya Önemli Bir Sağlık Sorunu İçin Tedavi Gören Aile Yakınını Ziyaret veya Refakat İçin Gereken Seyahat Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. Gidilecek ülkedeki hastaneden, sağlık kurumundan veya doktordan özel raporlar ve tedaviyi anlatan belgeler istenmektedir.

- Resmi Ziyaret Vizesi. Bir günden doksan güne kadar kalış sağlamaktadır. Minimum seyahat süresi kadar veya uzun süreli, tek veya çok girişli olarak verilir. gidilecek ülkede bir resmi kurumdan önemli bir davetiye gelmişse verilmektedir. Başvuru esnasında ilgili resmi kurumdan davetiye ve yazışmalar istenmektedir.

- Uzun Süreli Eğitim Vizesi. D tipi vize türüdür. 90 günden fazla kalınması gereken seyahatler için verilir. Başvuru esnasında orijinal, tercüme edilmiş, noter tasdikli ve özel belgeler istenmektedir.

- Aile Birleşimi Vizesi. D tipi vize türüdür. 90 günden fazla kalınması gereken seyahatler için verilir. Başvuru esnasında orijinal, tercüme edilmiş, noter tasdikli ve özel belgeler istenmektedir.

- Çalışma İzni Vizesi. D tipi vize türüdür. 90 günden fazla kalınması gereken seyahatler için verilir. Başvuru esnasında orijinal, tercüme edilmiş, noter tasdikli ve özel belgeler istenmektedir.

 

** Detaylı bilgi almak için ; 0 232 482 03 00 veya 0 554 433 79 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Adres:  Akdeniz Cad.Akdeniz İş Merkezi No: 5 Kat:7 Daire:719 Pasaport / İZMİR 

Tel: 0 232 482 0 300       Gsm: 0 554 433 79 39      Fax: 0 232 482 0 343

Email:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

EKSELANS TURİZM SEYAHAT ACENTASI – A 6312

S5 Box