Pasaport İşlemleri

Pasaport Türleri   

Pasaport Nereden ve Nasıl Alınır?

Yurt dışına seyahat etmeye karar verdiyseniz önce kendinize bir pasaport çıkarmalısınız. Pasaportunuz olmadan seyahat etmeniz veya vize almanız mümkün olmayacaktır. Zaten bir pasaportunuz varsa, seyahate çıkmadan en az kırk beş (45) gün önce geçerlilik tarihlerini ve durumunu kontrol etmelisiniz. Pasaportunuz yıpranmışsa, yırtılmışsa veya kullanılamayacak durumda sayfası varsa hemen iptal ettirmeli ve yeni pasaport çıkarmalısınız.

Yeni pasaport çıkarmak veya mevcut kullanılmaz durumda olan pasaportunuzu iptal ettirmek için size en yakın Nüfus Müdürlüğü'ne gitmeli ve gereken işlemleri yaptırmalısınız. 01.01.2019 tarihinden itibaren ilgili kanun maddesi gereği pasaport işlemleri Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Aşağıda yazılı olan Nüfus Müdürlüğü'ne ait web sayfasını ziyaret ederek pasaport almak için kullanılacak randevu sistemi, başvuru esnasında sizden istenen belgeler, ödenecek ücretler ve süreç ile ilgili tüm bilgileri okuyabilirsiniz.

Eğer kişi çok seyahat ediyorsa ve ihtiyacı varsa, vereceği talep dilekçesi ile gerekli kontroller yapıldıktan sonra iki adet pasaport alma hakkına sahiptir. Bunun için sadece reşit olma şartı aranmaktadır. 18 yaş altı çocuklar için verilmemektedir.

Nüfus Müdürlüğü Pasaport İşlemleri bilgi ve randevu sistemi web sayfası: https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport

 

Pasaport Türleri

- Normal Pasaport ( Bordo Pasaport )

Eğer 6257 numaralı devlet memurları kanununu kapsamına girmeyen biriyseniz bebek, çocuk, öğrenci veya yetişkin her bir birey için ayrı ayrı Normal Pasaport çıkarılması gerekmektedir.

- Yeşil Pasaport ( Hususi Pasaport )

Eski TBMM üyeleri (danışma veya kurucu üyeler hariç), eskiden bakan olarak görev yapmış kişiler, 6257'ye tabi kadrolu devlet memurları ve kamu görevinde çalışanlar (ilk üç derecede), kadrolu devlet memurluğundan emekli olmuş veya çekilerek ayrılmış olanlar, halen görevde olan il veya ilçe belediye başkanları ve eşleri, üniversiteden mezun olana kadar yeşil pasaport hak sahibi olan çocuklar ve öğrenciler ile sözleşmeli olarak devlet veya kamu görevinde çalışmış emekli sandığına bağlanmış kişiler Yeşil Pasaport çıkarmalıdır.

- Gri Pasaport

Devlet, özel idare veya belediyelerde çalışan ve resmi bir iş için yurt dışına görevli olarak gitmek zorunda olan kişiler, yurt dışında bulunan devlete ait kurumlarda memur olarak çalışmak için gitmek zorunda olan kişiler, Türk Hava kurumu ve Kızılay Cemiyeti tarafından yurt dışına çalışmak için özel görevlendirilerek giden kişilere ve ailelerine Gri Pasaport çıkarılmalıdır.

- Diplomatik Pasaport ( Siyah Pasaport )

En üst düzeyde görev yapan tüm devlet görevlilerinin kullandığı pasaport türüdür.

- Geçici Seyahat Belgesi veya Geçici Pasaport

Vatandaşı olunan ülkenin yurt dışında bulunan elçiliği tarafından verilir. Seyahat esnasında bireyin pasaportunun kaybolması, çalınması, süresinin bitmesi veya başka zorunlu nedenlerle sınır dışı edilmesi halinde kendi ülkesine dönmesini sağlamak için verilen makinede okunabilir özel bir belgedir. Süresi bir aydır ve sadece tek kullanımlıktır.

 

 

** Detaylı bilgi almak için ; 0 232 482 03 00 veya 0 554 433 79 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Akdeniz Cad.Akdeniz İş Merkezi No: 5 Kat:1 Daire:105 Pasaport / İZMİR
Tel:0 232 482 0 300     Tel:0 232 482 0 343    Gsm:0 554 433 79 39 
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

EKSELANS TURİZM SEYAHAT ACENTASI – A 6312

 

S5 Box

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.